Zastanawialiście się kiedyś nad wyborem kominka? Temat jest bardzo często poruszany u osób, które decydują się na budowę domu. Podobnie było w moim przypadku – długo zgłębiałem wraz z żoną temat, tak by móc wybrać ten najlepszy i najbardziej dla nas odpowiedni kominek. Informacji w internecie jest co nie miara, gdyż temat jest już od wielu lat dość chodliwy. Tak naprawdę wybór najlepszego kominka będzie związany głównie z jego przeznaczaniem oraz z naszymi oczekiwaniami wobec niego.

Trzeba odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie – czy kominek ma pełnić funkcję wyłącznie dekoracyjną, czy służyć również do ogrzewania naszego domu.

Jednak pamiętajcie, że musicie również poza chęciami brać pod uwagę możliwości – stan instalacji grzewczej (w przypadku nowych domów to oczywiście nie problem, jednak w przypadku tych remontowanych jest to ważny aspekt, któremu należy się przyjrzeć), czy układ pomieszczeń domu.

Co do zasady kominki gazowe, kominki elektryczne oraz tzw. biokominki, nie sprawdzają się w przypadku przeznaczenia do ogrzewania pomieszczeń. Chcąc ogrzać dom najlepiej zdecydować się na zamknięte kominki z wkładem. A do rustykalnych kuchni najlepsze będą kominki kaflowe Lublin. Jeśli z kolei chodzi o estetykę, to uważam, że w dzisiejszych czasach nie ma z tym najmniejszego problemu. Na rynku kominków wybór jest ogromny – różne kształty, wzory, kolory, materiały. Każdy, bez większego problemu, powinien znaleźć coś dla siebie.

Kominek i jego moc – jaką wybrać?

Większość osób, które decyduje się na zakup kominka robi to głównie ze względu na możliwość ogrzania nim domu. W tym przypadku niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniej jego mocy grzania. W pierwszym kroku musisz zastanowić się, które pomieszczenia domu będzie on ogrzewał. Następnie konieczne jest obliczenie ich kubatury. Umowne przeliczenie zakłada, że na ok. 10 – 12 m2 powierzchni (o wysokości ok. 2,5 m.) wymaga od kominka 1 kW mocy. Oczywiście mówimy o dobrze izolowanych pomieszczeniach, z których ciepło nie będzie nam uciekać. Niemniej jednak, tak jak już wspomniałem, jest to umowny przelicznik i uważam, że decydując się na zakup kominka warto jednak skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie. Na rynku bez najmniejszego problemu można dostać kominki Łęczna o różnych mocach grzewczych – od 3 kW do nawet 17 kW.

Sprawność kominka

Kolejnym istotnym parametrem kominka jest jego sprawność. Jeżeli kominek jest dobrej jakości, jego sprawność powinna wynosić nie mniej niż 70%. Zwykle klienci decydują się na kominki o sprawności ok. 80%.

Czas palenia kominka

Czas palenia jest ważny, jeżeli decydujemy się na kominek, który będzie źródłem ciepła dla naszego domu. Powinniśmy wybrać taki produkt, w którym czas spalania jest nie krótszy niż 8 godzin. Jeżeli interesuje nas najbardziej wydatny kominek – potrafi on utrzymać żar nawet do 15 godzin.

Jeżeli budujesz dom i jesteś zainteresowany inną tematyką to przeczytaj wpis o blachach trudnościeralnych.