Zastanawiałem się kiedyś jakim sposobem ludzie zdołali postawić tyle wysokich budowli i urządzeń, a następnie prowadzić ich remonty i serwis. Myślałem jakich maszyn wykorzystywali i co im to ułatwiło. No właśnie! Dowiedziałem się o wyjątkowych urządzeniach ułatwiających pracę na wysokościach. Dzisiaj pod lupę trafią podnośniki koszowe Jelenia Góra. Sprawdzimy czym są i gdzie jeszcze mogą być wykorzystane. Może zacznijmy od objaśnienia sobie czym w gruncie rzeczy jest podnośnik.

Podnośniki koszowe to ogólnie rzecz biorąc urządzenia, mające na celu bezpieczne przemieszczanie ludzi oraz różnego rodzaju materiałów na określonych wysokościach.Głównym ich zadaniem jest stworzenie dogodnych warunków podczas wykonywania tego typu prac.

Najbardziej przystosowane do tego typu celów są podnośniki koszowe Jelenia Góra, których układ konstrukcji daje nam zarówno gwarancję bezpieczeństwa, jak również mobilność odpowiadającą naszym potrzebom.

Podnośniki koszowe Jelenia Góra – to wygoda i bezpieczeństwo

Wspomniane podnośniki koszowe składają się z ruchomego ramienia, a także jak sama ich nazwa wskazuje odpowiedniego kosza umieszczonego na jego końcu. Podziału podnośników możemy dokonać zarówno pod kątem sposobu ich podnoszenia, jak i przemieszczania oraz napędu. Omówmy więc krótko typy podnośników jakie dostępne są obecnie na rynku.

Opierając się na sposobie podnoszenia przez podnośnik koszowy ludzi wraz z materiałami wyróżniamy:

 • Podnośniki teleskopowe – Cechą charakterystyczną tego typu urządzeń jest posiadanie regulowanego ramienia, dostosowywanego do prac w zależności od zapotrzebowania. Dają one możliwość osiągania znacznych wysokości.
 • Podnośniki przegubowe – Idealnie nadają się do sytuacji, w których warunki są niedogodne. Ich podzielone ramie, a przez to większe możliwości operowania pozwalają na skuteczne omijanie przeszkód, poszerzając tym samym zastosowanie tego właśnie modelu.
 • Podnośniki nożycowe – Ze względu na bardzo dużą stabilność swojej konstrukcji najczęściej stosowane są do prac wykonywanych w częściach wewnętrznych obiektów.

Ze względu na sposób w jaki poruszają się podnośniki Jelenia Góra wyróżniamy:

 • Podnośniki samojezdne – Wyposażone są we własny napęd umożliwiający bezproblemowe pokonywanie odległości, zarówno wewnątrz budynków jak i na zewnątrz.
 • Podnośniki zintegrowane z pojazdami – Konstrukcja tych podnośników jak sama nazwa wskazuje zostaje zespolona z samochodem. Korzyścią tego typu urządzenia jest fakt, że można pokonywać nim większe odległości, niż ma się to w wypadku podnośników samojezdnych.

Biorąc natomiast pod uwagę rodzaje zasilania dedykowane podnośnikom, możemy natrafić na te napędzane elektrycznie jak i spalinowo.

Sam widzisz, że różnic występujących między wymienionymi typami podnośników jest sporo. Zostały one stworzone przede wszystkim aby móc dobrać konkretne urządzenia do potrzeb ich nabywców. Indywidualne cechy poszczególnych konstrukcji mają wspomóc wykonanie wszelkich możliwych zadań, niezależnie od ich specyfiki.

ZASTOSOWANIE PODNOŚNIKÓW KOSZOWYCH – do czego służą i kiedy najlepiej z nich skorzystać

Wiemy już co to są podnośniki i jakie typy możemy spotkać na rynku. Omówmy sobie teraz kilka sytuacji w których użycie ich jest bardzo praktyczne.

Zależnie od pory roku podnośniki koszowe Jelenia Góra stosowane są najczęściej do:

 • Wycinki drzew bez względu na trwający sezon
 • Odśnieżania dachów oraz usuwania sopli lodowych podczas okresu zimowego
 • Zamieszczania reklam
 • Różnorakich prac na wysokościach w tym budowlanych oraz energetycznych
 • Szeroko pojętych prac elewacyjnych w tym np. ocieplania bądź malowania zewnętrznych części budynków
 • Prac porządkowych jak np. mycia okien kamienic lub galerii handlowych
 • Prac miejskich np. naprawy oświetlenia ulicznego lub tworzenia dekoracji świątecznych
 • Czynności kominiarskich
 • Nakręcania z określonej wysokości np. scen koncertowych
 • Prac serwisowych np. na lotniskach
 • Prac montażowych np. wstawiania okien

Opisuję tu rzecz jasna jedynie przykładowe sytuacje w których wykorzystanie podnośników koszowych jest bardzo przydatne. Wiem, że ich szerokie zastosowanie może tylko potwierdzać to, że podnośnik to bardzo wszechstronna maszyna.

Zobacz również -> Fotowoltaika Jelenia Góra