Czym jeździcie moi drodzy? Mamy tu jakichś pasjonatów motoryzacji? Ja sam całe życie jeździłem dieslem i uważałem go za super oszczędny. Oczywiście wszystko do czasu. Zwykle do czasu, aż coś się zepsuje i już nie opłaca się tego naprawiać. Tak było i w moim przypadku. Niestety, ale nowe auta z dieslem nie są już tak trwałe, jak te które były produkowane kiedyś. Tym samym trzeba było podjąć decyzję co dalej i do czego się przesiąść. Przyznam szczerze, że długo myślałem o benzynie, ale tylko w przypadku, w którym będzie możliwa instalacja gazowa Legnica. Zrobiłem we własnym zakresie przegląd samochodów różnych marek. Pozwoliło mi to wybrać wiele modeli i silników, które mogą być montowane z instalacją gazową. Rzecz jasna nie obyło się bez konsultacji z mechanik LPG Legnica montującym instalacje LPG Legnica. Przez pewien czas myślałem jeszcze nas zakupem nowego auta z salonu już z zamontowaną instalacją LPG, ale niestety wybór był marny. Dodatkowo salony samochodowe narzucały dosyć spore marże. Podsumowując – taka droga okazała się nieopłacalna. Koniec końców zdecydowałem się na wybór samochodu z komisu i montaż LPG Legnica w profesjonalnym warsztacie LPG. Dostałem nawet gwarancję na autogaz Legnica.

Wybór instalacji gazowej

Wyboru miejsca Legnica montaż LPG należy dokonać mądrze. Nie powinno się  patrzeć na cenę. Najniższa cena = niska jakość instalacji gazowej. Stawiajmy zawsze na sprawdzone rozwiązania. Będą one bezawaryjne i to przełoży się także na niskie spalanie w przyszłości. Polecam każdemu warsztat LPG Legnica. Przy wyborze samej instalacji zwróćcie uwagę na pojemność zbiornika i sposób jego montażu. Ja wybrałem instalację LPG ze zbiornikiem montowanym w miejscu koła zapasowego. Pojemność takiego zbiornika to około 40 litrów. Jeżeli ktoś chce mieć większy zasięg, a nie zależy mu na pojemności bagażnika może wybrać dużo większy. Są także zbiorniki – nowość na rynku – bezpośredni wtrysk paliwa Legnica. Pozostaje nam jeszcze wybór miejsca tankowania gazu. Mamy kilka możliwości. Głównie umieszcza się go w tylnym zderzaku przy kole. Minusem rozwiązania jest fakt, że zimą i jesienią wlew jest brudny i korek może zamarzać przy błocie pośniegowym. Lepszym rozwiązaniem jest ten w okolicach wlewu paliwa. Często jednak w małych pojazdach z uwagi na ograniczoną ilość miejsca pod klapą wlewu stosuje się przejściówki, które czasami mogą się zgubić. Mówię z własnego doświadczenia.

Po instalacji autogazu przyszedł czas na testy. Jazda na gazie w pojeździe niewiele różni się od jazy na benzynie. Oczywiście poza kosztami eksploatacyjnymi – 2 razy niższa. Nawet przy obecnych cenach benzyny. Jedynym minusem posiadania instalacji gazowej są droższe ok. 50 zł roczne przeglądy.  Niewątpliwą zaletą Legnica montaż LPG jest duży zasięg auta na zbiorniku paliwa + zbiorniku gazu. Bez tankowania możemy spokojnie przejechać ponad 1000 km i nie martwić się o szukanie stacji. W Polsce i bliskiej okolicy i zagranicznych sąsiadów nie ma najmniejszych problemów z dostępnością stacji tankowania LPG. Małym mankamentem, choć nie wszyscy tego przestrzegają, jest zakaz wjazdów na parkingi podziemne pojazdów z instalacją LPG.